Fisher College of Business logo

Past Recipients

Fisher College of Business values diverse and superior contributions by faculty and staff.  Faculty and staff perform an array of duties that support the College and University’s commitment to excellence and educating tomorrow’s leaders. 

Each faculty and staff member at Fisher is an important and vital member of our Community and these awards are an opportunity to honor their extraordinary accomplishments

Below lists the past recipients of these awards.  For each award, a category is provided to add focus and call out the specific achievements of the recipient that led to their award.

2013
  • SERVICE: Neil Dronby
  • STAFF: Patricia Jefferson
  • HONORS: William Raabe
  • MAJOR: Michael Brandl
  • CORE: Stephen Lundregan
2012
  • SERVICE: Kathryn Mellett
  • INNOVATION (teaching): Andrea Prud'homme
  • CORE (teaching): Marc Smith
  • STAFF: Lorraine Pennyman and Elizabeth PIttman
  • GERVAIS (student): Elizabeth Mangels
  • MAJOR (teaching): David Widdifield
  • PACESETTER: Nancy Lahmers
2011
  • SERVICE: Andrea Prud'homme
  • STAFF: David Harrison and Jacqueline Elcik
  • TEACHING: Rebecca Naylor
  • HONORS: Tzachi Zach
  • INNOVATION: Dan Oglevee
  • CORE: Terry Klinker
  • PACESETTER: Richard Young
  • GERVAIS: Robert Aurand
2010
  • SERVICE: Nancy Lahmers
  • INNOVATION: Shashi Matta
  • CORE: David Terry Paul
  • STAFF: Anthony Palma
  • GERVAIS: Hallie Banks
  • HONORS: Steffanie Wilk
  • PACESETTER: Venkat Bendapudi
2009
  • MAJOR: Jennifer Altamuro, Rudiger Fahlenbrach
  • CORE : Sharon James
  • STAFF: Steve Moore, Jill O'Neill, Jay Yutzey
  • GERVAIS: Michael Lepore
  • PACESETTER: Larry Inks
2008
  • MAJOR: Sharon Alvarez, Karl Diether, John Persons, Patricia West
  • STAFF: Arleen Robinson
  • GERVAIS: Pinank Patel
  • PACESETTER: Dan Jensen
2007
  • HONORS: Rick Young
  • CORE: Larry Inks
  • INNOVATION/RISK TAKING/TECHNOLOGY: Marc Smith
  • MAJOR: Martha Cooper
  • STAFF: Barb Gladman, Linda Miller
  • GERVAIS: Andy Vicen, Jessica Kleinman
  • PACESETTER: A. Michael Knemeyer
2006
  • HONORS: Nancy Lahmers, Eric Spires
  • CORE: Paul Weinstock
  • INNOVATION: Stephen Hills
  • STAFF: Pam Park-Curry
  • GERVAIS: Kevin Black
  • PACESETTER: Tim Otter
2005
  • HONORS: Anil Arya
  • CORE: Roger Blackwell
  • INNOVATION: Bernadette Minton
  • MAJOR: Daniel Oglevee
  • STAFF: William Nelson, Tom Wei
  • GERVAIS: David Blocksom
  • PACESETTER: Elliot Klayman
2004
  • CORE: John Blackburn
  • MAJOR: Tom Goldsby, Jim Nelson
  • HONORS: Judy Tansky, Paul Nutt
  • STAFF: Melinda McDonald, Nancy Lahmers, David Harrison
  • GERVAIS: Taylor Luebke
  • PACESETTER: David Williams
2003
  • CORE: Teri Ziegler
  • MAJOR: Venkat Bendapudi
  • HONORS: David Williams
  • INNOVATION: Curt Haugtvedt
  • STAFF: Jay Yutzey
  • GERVAIS: Adam Waltz
  • PACESETTER: Buck Mathews
2002
  • CORE: Konstantina Kiousis
  • MAJOR: Lisa Bryant
  • PACESETTER: Leslie Fine
2001
  • PACESETTER: John Current
2000
  • PACESETTER: Bernadette Minton